
Choć wełna merino znana jest od dawna, to jednak w ciągu kilku ostatnich lat da się zauważyć prawdziwy boom na odzież i akcesoria wykonane z wełny merynosów. Co sprawia, że wełna merino jest tak wyjątkowa i dlaczego ceny nowych produktów są tak wysokie? Sprawdźcie koniecznie!
Co to jest wełna merino?
Wełna merino pochodzi od szczególnej i najstarszej rasy owiec - Merynosów Australijskich, które jednak wbrew swej nazwie hodowane są głównie w Nowej Zelandii. Wełna merino to surowiec niezwykle cenny, a jej najcieńsze, najbardziej pożądane włókna są przechowywane w sejfach! Owce rasy Merynos zamieszkują górzyste tereny, gdzie panują niezwykle trudne warunki pogodowe. W nowozelandzkich Alpach Południowych temperatury w lecie dochodzą do ponad 40 stopni Celsjusza, a zimą spadają nawet do minus 20 stopni. Hodowane w tym miejscu merynosy, w toku ewolucji przystosowały się do tych wymagających i niezwykle skrajnych warunków pogodowych.
Czym różni się wełna merino od innej wełny?
W każdym falistym włóknie tego surowca są obecne przestrzenie wypełnione licznymi pęcherzykami powietrza, zapewniającymi idealną termoregulację. Dlatego też wełna merino umożliwia zachowanie optymalnej temperatury ciała nawet w trudnych warunkach oraz przy dużym wysiłku. Dodatkowo odpowiednia przewiewność merino pozwala na dobre odprowadzanie wilgoci ze skóry, zapewniając poczucie komfortu. Jest w stanie pochłonąć wilgoć w ilości aż do 35% swojej własnej masy. Z wymienionych względów często produkuje się również bieliznę z wełny merynosów, idealną do zimowej aktywności na świeżym powietrzu. Warto zwrócić uwagę również na inne produkty wykonane z tego materiału, np. koc czy kołdrę z wełny merino, które doskonale ogrzeją, a przy tym zapobiegną nadmiernemu poceniu się w nocy. Dodatkowym plusem wełny czesankowej merynosa australijskiego jest również to, że jest niezwykle przyjemna w dotyku, znacznie bardziej niż pozostałe typy wełny. Jest ona wyjątkowo cienka i sprężysta. Z tego też względu merino nie ma również skłonności do odkształcania. Dużą zaletą może być też większa odporność na ogień, dzięki czemu można bez obaw np. spędzić wieczór przy ognisku. Zadowoli również zwolenników ekologicznych rozwiązań, ze względu na swoje naturalne pochodzenie jest w pełni biodegradowalna.
Jak pielęgnować wełnę merino? Czyli jak prać ubrania wykonane z tej niezwykłej wełny?
Masz obawy, że nie poradzisz sobie z pielęgnacją tak drogiej wełny? Bez obaw. Wełna merino jest bardzo prosta w pielęgnacji. Dzięki naturalnej warstwie ochronnej, złożonej głównie z tłuszczów, dużo trudniej się brudzi i znacznie łatwiej czyści niż inne materiały. Co więcej wełna merino ma właściwości samooczyszczające, polegające na likwidacji dużej części zabrudzeń wyłącznie w kontakcie z tlenem. Co oznacza, że po jej założeniu wystarczy taką odzież dobrze przewietrzyć. Pranie merino to ostateczność, bo wełna zwyczajnie prania nie lubi. Lepiej zabrudzenie usunąć miejscowo np. przy pomocy mokrej chusteczki. Każde pranie może bowiem wypłukiwać mikro włókna oraz zmniejszać ilość zawartych w nich bąbelków powietrza, dzięki którym wełna ma tak wyjątkowe właściwości. Tym samy z każdym praniem, odzież merino może tracić swoje wyjątkowe termo właściwości.
Dlaczego wełna merio jest tak droga, a jednocześnie tak popularna?
Ceny ubrań z wełny merynosów wynikają w dużej mierze z kosztów samego surowca (jest drogi!). Jego wartość wynika natomiast z licznych zalet, które mają realne przełożenie na uczucie komfortu podczas noszenia. Oto lista zalet wełny merino:
- Bardzo dobra termoregulacja – włókna skutecznie gromadzą powietrze, dzięki czemu zapewniają ochronę niezależnie od warunków pogodowych. Odzież z wełny merynosa w chłodne dni izoluje skutecznie od zimna, natomiast latem chłodzi twoją skórę i chroni przed promieniowaniem UV. Wełna merynosa ogranicza tym samym ryzyko przegrzania się.
- Świetna oddychalność – Rozbudowana struktura wewnętrznych kanalików sprawia, że wełna z merynosa wchłania i dobrze odprowadza wilgoć. W odzieży merino unikniemy zatem tzw. zimnego kompresu, a nasza skóra pozostanie przyjemnie sucha. Dzięki temu odzież merino sprawdza się doskonale jako bielizna termiczna, pierwsza warstwa zakładana bezpośrednio do skóry.
- Miękkość – niewielka średnica włókien sprawia, że welna merino jest bardzo miękka i wygodna w noszeniu. Nie gryzie, nie drapie i nie podrażnia skóry – dlatego tak dobrze sprawdza się dla dzieci.
- Antybakteryjność – wełna merino hamuje rozwój bakterii i grzybów, które są odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnych zapachów.
- Elastyczność – dzięki dużym właściwościom skrętnym wełna merynosów jest naturalnie rozciągliwa i dopasowuje się do ciała. Ta cecha sprawia też, że odzież z wełny merynosa nie gniecie się ani nie odkształca.
- Szybkie schnięcie – owce merino produkują runo, które jest cienkie i schnie bardzo szybko.
- Przyjazne dla środowiska – wełna merynos jest biodegradowalna. Wybierając odzież z tego materiału, dokładasz więc kolejną małą cegiełkę do ochrony środowiska.
- Wytrzymałość – mimo że wełna merynosów jest cienka i lekka, to jest ona niepodatna na przetarcia ani na defasonowanie się, dlatego odzież z wełny merino może nam służyć przez naprawdę długie lata.
- Lekkość – nawet typowo zimowe bluzki czy spodnie z wełny merino nie ważą zbyt wiele.
- Właściwości prozdrowotne – wełna merino zapewnia mikromasaż włóknami, który wpływa na poprawę krążenia. Materiał ma także zdolności antyalergiczne.
Czy wełna produkowana przez owce merynosy ma jakieś wady?
Tak naprawdę jej jedyną wadą jest cena. Wełna merynosa sama w sobie jest drogim surowcem. Dlatego zachęcamy z całego serca do wyboru odzieży merino z drugiej ręki. Ubrania z drugiej ręki to nie tylko proekologiczne rozwiązanie, ale też ekonomiczne. A w przypadku odzieży z wełny merono różnica między nowym produktem, a używanym może być naprawdę duża. W naszej Bubie dokładamy wielu starań, by oferowane przez nas merino było najlepszej jakości. Rozpoznajemy włókna, które są mocne, niesfilcowane i odpowiednio pielęgnowane – a tym samym wciąż wytrzymałe, by służyć jeszcze przez wiele lat.
Jakiego producenta odzież merino wybrać dla dziecka?
Bieliznę, odzież i dodatki z wełny merino znajdziemy aktualnie w ofercie wielu producentów. My wybierając produkty merino do naszej Bubowej oferty staramy się skupiać na producentach specjalizujących się w produkcji odzieży outdoor, w tym stricte producentach odzieży merono jak Janus czy Pierre Robert. Wełnę merino w swojej odzieży wykorzystują też od wielu lat marki: Helly Hansen, Devold, Joha, Reima więc wybór marek jest naprawdę spory. Jedno jest pewne - jak już raz spróbujecie odzieży z wełny merono, nie będziecie chcieli nosić żadnej innej! Zda ona egzamin zarówno na co dzień, jak i podczas wypraw za miasto.
ZOBACZ NASZĄ AUTORSKĄ SELEKCJĘ UBRAŃ I DODATKÓW Z WEŁNY MERINO!