PYTAMY MAMY - WYWIAD Z MARIANNĄ GRZYWACZEWSKĄ 1
PYTAMY MAMY - WYWIAD Z MARIANNĄ GRZYWACZEWSKĄ ZAŁOŻYCIELKĄ CLOUDMINE, MAMĄ DWÓCH DZIEWCZYNEK

Często powtarzamy: ile mam i dzieci, tyle historii. Czym się różnimy? Co nas łączy? BUBA Kids postanowiło porozmawiać z różnymi mamami o ich życiu, rodzicielstwie, spojrzeniu na modę i design – zwłaszcza tym z drugiej ręki.

Jako pierwsza na nasze pytania w cyklu "pytamy mamy" odpowiedziała Marianna Grzywaczewska, założycielka multibrandu z polskimi markami Cloudmine i właścicielka studia Nous Nous, w ramach którego organizuje targ Bakalie w Gdańsku. Mama dwóch dziewczynek.

 

Czym są dla Ciebie moda i design?

Dodatkiem do życia, zjawiskami, które podglądam w pracy szukając sposobów na mądre ich promowanie.

 

Gdy robisz zakupy – dla siebie i dla dzieci – kierujesz się względami estetycznymi czy praktycznymi? Co jest dla Ciebie najistotniejsze, gdy robisz zakupy?

Staram się znaleźć coś po środku. Przez 1,5 roku mieszkałam na kaszubskiej wsi i nie robiłam prawie w ogóle zakupów. Dało mi to do myślenia, paradoksalnie spowodowało to ochotę na szalone zakupy, żeby dać upust potrzebie zmiany.

 

marianna grzywaczewska

 

Jak myślisz, czy dziś jeszcze można ze spokojnym sumieniem powiedzieć, że kocha się modę?

Muszę przyznać, że dziś już nie użyłabym takiego sformułowania. Lubię, czasem uwielbiam, a czasem nie znoszę... Pandemia bardzo mnie zdystansowała do mody, choć nie zniechęciła. Patrzę na nią jednak dużo mniej poważnie, a w moich wiejskich stylizacjach znalazły się nawet crocsy ;)

 

Jakie masz sprawdzone marki – takie, które z drugiej ręki kupisz "w ciemno"?

Z polskich Ania Kuczyńska (moim zdaniem jakość jest jedną z lepszych, jakie miałam w szafie), Natalia Siebuła. Z tzw. dużych marek – Jil Sander, Cacharel, DKNY – te rzeczy są niezniszczalne.

 

Czego nigdy nie kupiłabyś z drugiej ręki?

Bielizny, kosmetyków... A poza tym wszystko!

 

W wyprawce dla niemowlaka absolutnie nie przydał/-a Ci się... (czyli najdziwniejszy, najmniej praktyczny przedmiot dla dzieci, z jakim się zetknęłaś)

Otulacze, wombee, itp. Zupełnie z tego nie skorzystałam, zwykły kocyk (o czym niżej) robił robotę, ale myślę, że dla wielu rodziców jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

 

I z drugiej strony: jaki jest według niezbędny przedmiot w dziecięcej szafie?

Kocyk, a najlepiej kilka.

 

Jakie było Twoje największe modowe rozczarowanie?

Może nie jest to odpowiedź wprost na to pytanie, ale rozczarowuje mnie jak wcześnie dzieci zderzają się z modą jako formą opresji – to, co masz na sobie ma świadczyć o tym, czy jesteś fajny już na etapie przedszkola... No i podział na modowe kolory dla dziewczynek i chłopców – ten koszmar trwa cały czas mimo wielu fajnych akcji (np. edukowania przez profil Jak wychowywać dziewczynki czy Kosmos dla dziewczynek).

 

W modzie i designie – tak dla siebie, jak dla dzieci – jesteś mini- czy maksymalistką?

Wannabe minimalistką, ubieram siebie i dzieci głównie w rzeczy z drugiej ręki i regularnie oddaję swoje ciuchy siostrze, żeby nie zalegały w szafach. Jednocześnie wciąż mam trochę za dużo płaszczy i butów na obcasach...

 

Częściej robisz zakupy on-line czy w tradycyjnych sklepach?

Zdecydowanie on-line, plus kilka sprawdzonych sklepów stacjonarnych.

 

Twój life hack z obszaru zero waste: co najlepiej sprawdziło Ci się w rodzicielstwie?

Moja grupa rodzicielska na facebooku. Miała być tylko dla znajomych, a w tym momencie dobijamy do 800 osób! Dzięki tej grupie odbyło się już kilkaset wymian przedmiotów, odzieży, sprzętów, ale też porad i dużo wsparcia. A poza tym oczywiście Olx: nowe, piękne ubranka dla dzieci i dla mnie w bardzo dobrych cenach.

 

Co jest dla Ciebie kluczowe w prowadzeniu ekologicznego trybu życia? W czym objawiasz żelazną konsekwencję? 

Żelaznej chyba w niczym, bo boję się tego słowa! Uważam, że już staranie się to dużo. Segregacja śmieci, niemarnowanie jedzenia, ciuchy z drugiej ręki. Pamiętajmy jednak, że nacisk na oddolne ekologiczne zachowania to rodzaj oszustwa – dopóki globalne marki nie przejmą się zmianami klimatu, możemy tylko udawać, że coś się zmieni.

 

Dlaczego angażujesz się w ekologiczne działania? Czy ograniczasz się do osobistych czynności czy udzielasz się też w lokalnych inicjatywach lub większych organizacjach? W jakich?

Nie określiłabym swoich działań jako zaangażowanych, ale na pewno działam świadomie. Moja praca w butiku Cloudmine i podczas targów (targi mody i designu Bakalie i Gdański Targ Roślinny) od początku skupiała się na pokazywaniu, że można kupować trochę mądrzej, z pożytkiem dla innych, ale wciąż z satysfakcją. Staramy się przemycić przekaz eko poprzez dbanie o detale w postaci ograniczenia używania plastiku w sklepie, etc. Ale prawdziwe zaangażowanie w instytucje ekologiczne jeszcze przede mną.

 

Najważniejsze dla Ciebie jest, by Twoje dzieci...

Były zdrowe, wiadomo. Ale też wolne i odważne, szczególnie, że to dziewczynki.

 

Co musiałaś odpuścić, kiedy zostałaś mamą?

Tańce na stole do białego rana.

 

Jaką jesteś mamą?

Niestety bardzo niewyspaną, ale mam nadzieję, że wystarczająco czułą.

 

Komentarze do wpisu (1)

9 października 2021

Bardzo Dobry Wywiad Pozdrawiam Fan Mody

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl