Mimo niewielkiego rozmiaru mrówki są w stanie budować jedne z najbardziej skomplikowanych i złożonych społeczności w świecie zwierząt. Ich życie kręci się wokół nieustannej pracy. Jak wygląda życie mrówek i co warto wiedzieć o tych fascynujących owadach?
W liczbie siła, czyli ogrom mrówczej populacji
Różnorodność gatunków mrówek i ich preferencji co do środowiska sprawia, że można spotkać je wszędzie: na ścieżce w parku, na drzewach w lesie, a nawet w przestrzeniach między płytkami chodnika. Źródła naukowe szacują, że Ziemię zamieszkuje nawet 15 700 zróżnicowanych gatunków mrówek! Naukowcy biorą jednak poprawkę na to, że wiele z nich pozostało wciąż nieodkrytych, dlatego też powyższa liczba w rzeczywistości może być znacznie większa. W Polsce można znaleźć nieco ponad 100 rodzajów tych ciekawych owadów.
Mrówcze społeczeństwo. Jak wygląda podział pracy?
Sercem każdej kolonii niewątpliwie jest królowa. To ona zakłada gniazdo i składa jaja, które następnie staną się podstawą życia w gnieździe. W znacznej większości przypadków mrówki preferują poliginię: oznacza to, że w kolonii jest tylko jedna królowa. Istnieją jednak także owady, dla których obecność kilku płodnych królowych w jednym gnieździe jest całkowicie normalna. Taki stan nazywa się poliginią.
W przypadku mniej złożonych gatunków królowej towarzyszą jedynie robotnice. Są od niej znacznie mniejsze, a do ich zadań należy głównie opieka nad królową i potomstwem. Co więcej, robotnice zajmują się także budowaniem i ochroną gniazda, a także zbieraniem pożywienia.
Niektóre gatunki wykształciły kasty, czyli grupy osobników o specyficznych cechach, od których zależy powierzona im praca. Dla przykładu życie mrówki piastunki polega na nieustannej opiece nad potomstwem, na przykład poprzez karmienie czy też przenoszenie do innych komór w gnieździe. Warto wyróżnić także obronną kastę żołnierzy, która u wielu gatunków wyróżnia się nie tylko zachowaniem, ale i wyglądem. W przypadku mrówek Messor barbarus żołnierze są znacznie więksi od pozostałych kast, a uwagę przykuwa zwłaszcza dużo większa głowa i mocne żuwaczki.
Co zrobić, aby bliżej poznać te znakomite zwierzątka?
Obserwowanie tak złożonej społeczności jest naprawdę ciekawym i wciągającym zajęciem, dlatego coraz więcej osób decyduje się przekonać o wyjątkowości mrówek na własnej skórze. Nie emitują hałasu, nie brudzą i nie śmierdzą, co czyni z nich dobre zwierzątka domowe zarówno dla małych jak i dużych miłośników owadów. Z tego względu rosnącą popularnością cieszą się sklepy z mrówkami online, na przykład takie jak ten dostępny pod linkiem: https://mrowson.pl/.
Jeśli chcesz obserwować rozwój i życie kolonii we własnym domu, możesz zaopatrzyć się w najważniejsze akcesoria w jednym z takich sklepów. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza wybór odpowiedniego gatunku mrówek – upewnij się, że będziesz w stanie zapewnić dobre warunki wybranym przez Ciebie przyszłym pupilom. Dotyczy to zarówno temperatury, dostarczanego pokarmu, jak i zapewnienia owadom formikarium, czyli miejsca, w którym będą mogły spokojnie zająć się rozwijaniem kolonii.
Artykuł sponsorowany